An ECCOMAS Advanced Online Course on Computational Structural Dynamics

Computational Structural Dynamic Short Course

logo Eccomas logo CEACM logo CSM logo CAS
logo UT logo MSMT logo CTU

The program of the online short course

!!!! Attention, the course keeps Prague's time - (GMT+2) !!!!

Programme PART I

Basic Course on Computational Dynamics (August 31- September 2, 2020)

DAY 1 - August 31, 2020

Lecture 1. Basics of dynamics and introduction with course motivation (K.C. Park) - 9:00   - 10:00 

Lecture 2. Basics of continuum mechanics and constitutive equations (A. Tkachuk) - 10:30 - 11:30 

Lecture 3. Dynamics of linear distributed systems (J. Kruis) - 13:00 - 14:00 

Lecture 4. FEM in linear dynamics (J. González) - 14:30 - 15:30

Lecture 5. Implementation aspects of linear FEM I (J. Kopačka) - 16:00 - 17:00  

Poster section I - 17:00 - 18:00​

DAY 2 - September 1, 2020

Lecture 6. Dynamics of multibody systems (A. Tkachuk) - 9:00  - 10:00

Lecture 7. Signal theory (J. Kober) - 10:30 - 11:30

Lecture 8. Linear and eigen-value solvers (J. Kruis) - 13:00 - 14:00

Lecture 9. Advanced FEM (P. Krysl) - 14:30 - 15:30

Lecture 10. Implementation aspects of linear FEM II (P. Krysl) - 16:00 - 17:00 

Poster section II - 17:00 - 18:00​

DAY 3 - September 2, 2020

Lecture 11. Nonlinear continuum mechanics and nonlinear solvers (A. Popp) - 9:00  - 10:00

Lecture 12. Contact problems (A. Popp) - 10:30 - 11:30

Lecture 13. Direct time integration in dynamics (R. Kolman) - 13:00 - 14:00

Lecture 14. Beam, Plate and Shell models (P. Krysl) - 14:30 - 15:30

Lecture 15. Implementation aspects of nonlinear FEM and contact problems (A. Popp) - 16:00 - 17:00

Poster section III - 17:00 - 18:00

Programme PART II

Advanced Course on Computational Dynamics (September 3-4, 2020)

DAY 4 - September 3, 2020

Lecture 16. Structural System identification (K.C. Park) - 9:00  - 10:00

Lecture 17. Uncertainty quantification in dynamics (H.S. Choi) - 10:30 - 11:30

Lecture 18. Model order reduction in dynamics (M. Isoz) - 13:00 - 14:00

Lecture 19. Experiments in structural dynamics (J. Kober) - 14:30 - 15:30

Lecture 20. Implementation aspects of direct time intergration (J. Kopačka) - 16:00 - 17:00

Poster section IV - 17:00 - 18:00​

DAY 5 - September 4, 2020

Lecture 21. Partitioned analysis and non-matching interface methods (K. C. Park) - 9:00  - 10:00

Lecture 22. Fluid-structural interactions (J. González) - 10:30 - 11:30

Lecture 23. Data-driven modelling and Machine/deep learning in dynamics (A. Tkachuk) - 13:00 - 14:00

Lecture 24. Implementation aspects of Partitioned analysis and FSI (J. González) - 14:30 - 15:30

Lecture 25. Vibro-acoustic problems (P. Krysl) - 16:00 - 17:00 

Closing of the course

imce   Powered by Imce 3.11b  © 2017, Pavel Formánek, Institute of Thermomechanics AS CR, v.v.i. [generated: 0.0287s]